top of page

מאמרים מועדפים

מאמרים אחרונים

מה המדע אומר על משיכה מינית -מספר עובדות חדשות ומרתקות

הרבה מטופלים שואלים אותי אם אני יכולה להסביר מה גורם לנו להימשך זה לזו וגם מה הם הגורמים האחראים על משיכה מינית. הפעם החלטתי לבדוק מספר מחקרים מדעיים וחוקרי זוגיות המתמקדים במשיכה מינית וגיליתי מספר דברים מרתקים:

יש הרבה מידע המתקשר לפסיכולוגיה חברתית המראה כי אנשים נמשכים לבני זוג הדומים להם. אתרי היכרויות באינטרנט אפילו פועלים על פי רעיון זה, לפחות כך חוקרים חושבים. אתרים פופולריים מבטיחים לעזור למשתמשים למצוא שותפים רומנטיים תואמים באמצעות אלגוריתם (נוסחה) העוזר למצוא התאמה באופן מקצועי. שרותים אלו מתבססים על הרעיון שמשיכה רומנטית היא דבר רציונאלי וניתן לחיזוי, כמו הרעיון שציינתי בהתחלה שאנשים שדומים זה לזו נמשכים זה לזו, האם זה אפשרי או נכון?.

מה שנכון זה שיש לא מעט זוגות של אנשים מפורסמים הדומים זה לזו או מזכירים זה את זו בהוליווד וזה אכן נראה יפה. עם זאת, מתברר כי ההשפעה של הדמיון המשותף על ההצלחה של היחסים היא חלשה מאוד וזה גם לא ממש מדד ליצירת משיכה. חוקרים מאמינים יותר ויותר כי ייתכן ולא רק שלא נוכל לחזות מראש התאמה טובה אלא גם כי קשה למצוא את המדדים המראים משיכה!

ד"ר סמנתה ג'ואל, החוקרת את נושא המשיכה ומתמחה ביחסים, בדקה מאות תכונות אופי והתנהגויות במחקרים לראות עם יש מדד חזק יותר בהקשר להתאמה, אך היא מסבירה כי תוצאות המחקר שלה הראו שלא ניתן לחזות מראש מה גורם לאנשים להתאים או להימשך. מאכזב קצת אך היא מציעה לכל מי שמחפש זוגיות באתרים ואפליקציות לא להתמקד יותר מידי בבחירת האדם הנכון, אלא להשקיע בעצמנו, כלומר בלהיות דייט טוב ולאחר מכן בבניית זוגיות טובה-עם זה אני אומרת שבהחלט אפשר להתקדם!

אני גם אומרת לוותר על רשימות המכולת כשזה מגיע לבחירת דייט ומשיכה מינית. על הנייר כל דבר נראה נהדר, אך במציאות זה משהו אחר, כי גם אם הגענו לאדם המכיל את כל המאפיינים שרצינו, או המראה שכביכול מושך אותנו, זה לא אומר שהוא או היא ימשכו אותנו מבחינה מינית.

ומעבר לכך, רשימות זה דבר מגביל מטבעו, לפחות כאשר זה מגיע לזוגיות/ בקליניקה אני עוזרת להרבה נשים וגברים למצוא זוגיות ודווקא על ידי ביטול הרשימה. זה מתחיל בעבודה של זיהוי ושחרור החסמים שלהם, כלומר את כל הסיבות המונעות מהם להכירוממשיך בהבנה שחשוב להרחיב רצונות או ״תנאים״ , כי מדד המשיכה או ההתאהבות לא נמצא בין השורות ויתכן כי אנו מפספסים את האדם בו יכולנו להתאהב רק כי אינו מתאים לרשימה שייצרנו!

אז מה עושים ועל מה חשוב לא לוותר... על הניסיון עצמו! אם יש מישהי שנראית חמודה צאו איתה לדייט, אם יש מישהו שהוא בגדר אולי, גם לכו על זה, כלומר צאו לדייט, בכדי לחוש אם יש חיבור וכימיה. גם אם הם לא נראים בדיוק מתאימים, אולי בחיים הם כן ואתם תרגישו את זה! זכרו גם כי הרבה פעמים הפחדים שלנו גורמים לנו ליצור רשימה בלתי אפשרית אבל משיכה מינית וכימיה ניתן לחוש רק במציאות!!!

לסיום בואו נדבר על עוד פרט חדש ומעניין לגבי משיכה מינית והפעם הוא בהקשר לאהבה או יותר נכון אהבה ממבט ראשון! לצערי המדע אומר שזה מיתוס. סליחה אם אכזבתי, תאמינו לי, גם אני חשבתי שזה קיים והייתי בטוחה שזה משהו שאפילו חוויתי בעצמי. הרגע הזה שהעיניים נפגשות והתחושה הזאת שמצאנו אהבה בשניה וזה באמת קורה בשניה, מסתבר, לא קשורים לאהבה אלא למשיכה מינית. לאחרונה חוקרים הראו כי אנשים שמדווחים על התאהבות ממבט ראשון לא היו מאוהבים באמת, אלא פשוט, נמשכו באמת. לפחות קיבלנו מדד נוסף ומדעי לגבי משיכה!

*המקור ממנו שאבתי את המחקרים הוא הבלוג של החוקר האמריקאי ד״ר ג׳סטין למילר

ליצרית קשר shellyvarod@gmail.com

ארכיון

חיפוש לפי תגיות

עקבו אחרי

  • Wix Facebook page
  • Instagram Social Icon
  • Wix Twitter page
bottom of page